Zpět do obchodu

Registrace

Gramáž ručníků

Lidé mnohdy vybírají kvalitní ručníky podle gramáže. Není to však jediný ukazatel, který by Vás měl při výběru ručníku zajímat. Ne ve všech případech platí, že čím vyšší gramáž ručníků, tím je ručník kvalitnější. V dnešní době již existuje mnoho materiálů ručníků, které se pyšní vynikajícími vlastnostmi a rozhodně to nejsou ručníky s vysokou gramáží. Pojďme si v tom udělat jasno!

Členění ručníků podle gramáže

Do 400 g/m2  (neboli „gsm“ = grams per square meter) - ručníky nízkogramážové

Tyto ručníky oceníte především při použití v sauně nebo např. na pláži nebo ve fitness. Jsou rychleschnoucí, mají malý objem, proto se lehce sbalí do tašky.

400 -  600 g/m2 – střední gramáž

Střední gramáž ručníků je obvykle vhodná na běžné užívání. Velmi dobře fungují v zátěžových provozech jako jsou hotely a wellness pro jejich praktické vlastnosti, co se týká údržby. Velmi často jsou správnou volbou pro provozovatele různých salónů. Milovníci fitness někdy sáhnou i po střední gramáži ručníků kvůli jejich větší absorbci.

Pokud máte zálibu v tvoření dekorativních ručníkových tvarů jako jsou zvířátka nebo dorty, vyberte právě střední gramáž, protože se s nimi lépe pracuje a dobře drží.

600 – 900 g/m2 – vysoká gramáž

Ručníky s vysokou gramáží obvykle reprezentují prvotřídní kvalitu jak na pohled, tak na dotek. Ocení je lidé, kteří si užívají požitků z dotyku nejměkčího ručníku a chtějí svou koupelnu vyšperkovat opravdovým skvostem. Ručníky již na pohled mají velký objem a váhu, proto se pyšní maximální savostí. Z toho vyplývá i několik nevýhod. Ručníky a osušky s vysokou gramáží dlouho schnou a nedoporučují se do vlhkých koupelen, kde není topení a možnost stálého přístupu vzduchu. Takový ručník by v takových podmínkách nikdy dokonale neuschnul.

Rozdíly ve vlastnostech ručníků podle gramáže

Ručníky s vysokou gramáží jsou obecně trvanlivější, měkčí a nadýchanější. Při mnohonásobném praní tedy vydrží déle než ručníky střední nebo nízké gramáže. Zároveň je ale u nich třeba dbát na základní pravidla praní, aby Vám takový luxusní ručník sloužil maximální možnou dobu. Vysoko gramážové ručníky se rozhodně nehodí pro fitness nebo na pláž z důvodu dlouhé doby schnutí, velkého objemu a váhy.

Reprezentanty prvotřídní kvality jsou ručníky z egyptské bavlny, která je označována za nejkvalitnější na světě. Tato příze má dlouhá vlákna, je hebká a nadýchaná. Zároveň má úžasnou absorbci a dlouhou životnost. Takové se určitě stanou luxusní součástí Vaší koupelny.

Progresivní přístup představují bambusové ručníky vysoké gramáže. Díky bambusu jsou tyto ručníky přirozeně antibakteriální a hypoalergenní a neutralizují zápach. Bambusová příze má také mimořádné absorbční schopnosti, snadno pohlcuje vlhkost a stejně tak snadno ji odvádí. Ne nadarmo se bambus považuje za zdroj vláken budoucnosti.

Ručníky nízké gramáže jsou samozřejmě tenčí, s krátkým vláknem. Tyto ručníky jsou především určeny ke sportovním a outdoorovým aktivitám nebo na pláž. Díky nízké gramáži rychle schnou a nezaberou Vám příliš místa v tašce nebo batohu.

Jedinečným představitelem skvěle fungujících ručníků nízké gramáže jsou Hammam ručníky, které mají klasickou froté vrstvu pouze na jedné straně, z druhé strany jsou opatřeny plošně tkanou hammam vazbou. Díky tomu se z nich snadno vyklepává písek a drobné kamínky a zároveň jsou výborně savé a příjemné na dotek. Velkou předností je také nízká váha a skladnost.

U nízkogramážových až středněgramážových ručníků a osušek je potřeba dbát především na kvalitní řemeslné zpracování, aby ručník i při nízké gramáži splňoval svůj účel po dlouhou dobu. Důležité je kvalitní obšití, stálá barevnost a tvarová stálost. Příkladem jsou bavlněné ručníky s vaflovým vzorem.  Jedná se o nadýchané ručníky, ale i přesto rychle schnou a jsou méně náročné na prostor, který oceníte především při praní a sušení. V tomto ohledu se hodí do domácností i služeb jako jsou wellness a salóny.

 

PROHLÉDNOUT:  ručníky nižší gramáže >>    ručníky vysoké gramáže >>

rychleschnoucí plážové osušky >>

Zpět do obchodu

Affiliate program