Zpět do obchodu

Registrace

Jak prát ručníky

Otázka praní ručníků je jednou z nejzákladnějších, kterou si každý dříve nebo později položí. Protože ručníky máme doma opravdu každý! A troufneme si říci, že valná většina z nás si přeje, aby jim ručníky dlouho vydržely, zůstaly měkké, krásně sály vlhkost, byly příjemně voňavé a nadýchané. Kvalitní ručníky vydrží krásné a funkční dlouhá léta, pokud se o ně člověk správně stará. Představíme Vám důležité rady a tipy, které Vám pomohou, aby Vaše ručníky zůstaly dlouho chloubou Vaší koupelny.

Před prvním použitím

Před prvním použitím je dobré ručník nebo osušku vyprat. Prvním praním totiž odstraníte volná vlákna a chomáčky, které zůstávají z výroby. 

Jak správně prát ručníky

Vždy perte ručníky samostatně od ostatního prádla. Doporučujeme pračku nepřeplňovat a neprat ručníků málo dle doporučení výrobce pračky. Obecně by měla být pračka při jakémkoliv praní zaplněná do max. 80%. Ideální je 70%, aby nebylo prádlo namačkané na buben nebo se naopak o buben moc nedřelo.

Zároveň nekombinujte různé barvy ručníků do jedné pračky. Sytější barvy mohou při prvních praních pouštět barvu, proto nikdy neperte tmavé barvy se světlými a bílé ručníky perte jen s bílými. Na praní osušek a ručníků doporučujeme gelové prací prostředky, jsou šetrnější, lépe se vyplachují a neulpívají na vláknech. Ze zkušenosti rádi doporučujeme používat na barevné ručníky gel určený na prádlo barevné a pokud máte ručníky černé, používejte gel na černé prádlo. Perte maximálně na teplotu doporučenou na štítku ručníku. Nikdy ne na vyšší. 

Hlavně nenechávejte vyprané prádlo zavřené v pračce moc dlouho. 

Na kolik prát ručníky

Mnohé ručníky mají doporučenou teplotu praní na 40 oC, ručníky z naší nabídky nejsou výjimkou. Možná to někoho zarazí, protože běžně perete ručníky na vyšší teplotu, abyste je zbavili všeho, co na nich ulpí. Pak ale mnohé překvapí, že jsou ručníky po vyprání tvrdé. Při praní na vyšší teplotu se totiž bavlna sráží a ručníky tvrdnou. Ručník na 60 oC nebo 90 oC vyprat můžete, ale s rizikem, že se zničí vlákno, ručník rychleji ztvrdne, může se srazit a u barevných ručníků bude rychleji blednout barva. Dnešní prací prostředky jsou účinné proti bakteriím již od 30°C, některé i od 20°C. Stačí si pečlivě vybrat. Pokud však máte pocit, že potřebujete ručník vydezinfikovat, přidejte do praní dezinfekční prostředek na praní a nemusíte ručník zatěžovat vysokou teplotou.

Na jaký program prát ručníky

Program pro praní ručníků samozřejmě zvolte dle Vaší pračky. Nejvhodnější bývá program bavlna na 40 oC.

Jak často prát ručníky

Frekvence praní ručníků záleží na tom, jak často ručník používáte. Obvyklá doba pro výměnu ručníků je 1 týden, ale pokud používáte ručník několikrát denně, doporučujeme je vyměnit každé 2 až 3 dny. A pak samozřejmě nemáte potřebu ručník prát ani na 60 oC, natož na 90 oC.

Jak změkčit ručníky

Pokud máte ručníky tvrdé, je to nejspíše tím, že používáte vysokou teplotu praní, dlouhodobě používáte aviváž, žehlíte je nebo je nevhodně sušíte. Za nevhodné sušení se považuje sušení na slunci, na topení nebo na vysokou teplotu v sušičce. Pokud ručníky žehlíte, vlákna jsou zničená a slepená, a tím ručník tvrdne a ztrácí savost. Mnozí lidé jsou přesvědčení, že aviváž dělá vše měkčí. Ale opak je pravdou. Aviváž totiž obalí vlákno a tím ručníky ztrácí své savé vlastnosti a časem vlákno tvrdne. 

Pokud máte ručník tzv. přirozeně tvrdý, stačí ho proklepnout.

Jak vyprat ručníky, aby byly měkké? Používejte teplotu praní max. 40 oC, nepoužívejte aviváž a nežehlete. Do pracího cyklu přidejte 75 g jedlé sody, která Vaše prádlo změkčí. Pokud sušíte v sušičce, zvolte raději delší program na nižší teploty. Ručník usušený v sušičce na nižší teplotu bude hebký a měkký. Jen ho tam nenechávejte moc dlouho ležet. Sušení "organické" je skvělé, ale barevným ručníkům bez UV filtru uškodí, když je necháte dlouho na přímém slunci. Sušte tedy ručníky spíše vánkem než úpalem. 

Jak prát ručníky, aby voněly

Velmi jednoduché řešení je praní ručníků s octem. Díky octu se odstraní případná zatuchlost a zároveň se obnoví barva. Doporučujeme přidat do praní 150 ml octa dle potřeby. Ocet zároveň ocení i Vaše pračka. Nemusíte se bát, že ručníky octem načichnou, pokud je nebudete prát s octem příliš často.

Osvědčeným způsobem, jak ovonět ručníky, je přidat do skříně parfémované mýdlo, které prádlo krásně ovoní. V dnešní době také můžete vybrat z rozličných druhů parfémů na prádlo. Nám se osvědčily parfémy na praní Giovani a nejvíc nám voní Luxury Black a mají skvělé limitky. Takto vyprané ručníky provoní celou koupelnu!

 

Pevně věříme, že ručníky budou stále chloubou Vašich koupelen a budou lahodit oku i tělu nejen Vás, ale i Vašich hostů. Rádi Vám poradíme s jejich výběrem, co se týká materiálu, barev i správné velikosti. Pokud byste nenašli ten správný ručník nebo osušku v naší online nabídce, není problém objednat Vám jakékoliv na přání. Nebojte se na nás obrátit. 

 

PROHLÉDNOUT:  RUČNÍKY >>     OSUŠKY >>     ŽUPANY >>

 

 

Zpět do obchodu

Affiliate program